Historie kostela



Dějiny evangelíku v Gutech sahají až k samotným počátkům reformace. Již v roce 1563 si naši předkové stavějí dřevěný kostelík a vytvářejí evangelický sbor. O 100 let později, v období protireformace, ale svůj chrám musí opustit a scházejí se na tajných bohoslužbách v lesích. Pod nedalekou horou Godula dodnes stojí památník, který připomíná tuto nelehkou dobu náboženského útlaku.

     V roce 1709 si v Těšíně evangelíci konečně mohou postavit svůj kostel a přestat se scházet pokoutně po lesích. V roce 1781 vydává Josef II. Toleranční patent a rok na to je postaven tzv. toleranční kostel v Komorní Lhotce, kde začínají na bohoslužby docházet i evangelíci z Gutů. V roce 1866 je v Gutech postavena evangelická škola - současná farní budova. V roce 1882 je založen evangelický hřbitov. V roce 1923 si evangelicí na hřbitově staví kapli. Po 2.světové válce v roce 1950 vzniká v Gutech samostatný evangelický sbor. Prvním pastorem sboru se stal Jerzy Badura. Dalším významným farářem v Gutech byl Kazimierz Suchánek. Pod jeho vedením došlo v roce 1968 k přestavbě hřbitovní kaple do dnešní podoby. Byl rozšířen oltářní prostor a pod věží vznikl chór. V roce 2002 započala přestavba farní budovy. Byla vyměněná střecha, v podkroví vznikl byt pro pastora, v přízemí se rozšířily prostory pro sbor - toalety, klubovna a kuchyňka. Přestavba fary byla dokončena v roce 2005 a 4.prosince byla farní budova slavnostně znovu otevřena

.pastor Vlastimil Ciesar

Významná data

1653 - stavba dřevěného kostelíka v Gutech

1782 - stavba kostela v Komorní Lhotce

1866 - stavba evangelické školy/ farní budovy v Gutech

1950 - samostatný sbor v Gutech

2002 - počátek rekonstrukce farní budovy

4. prosince 2005 - slavnostní znovu otevření farní budovy



Historie obce Guty

 Malebná víska na úpatí Javorového, Gutských vrchů a Bystrého je jedna z nejstarších a nejkrásnějších na území Těšínského Slezska. Obec byla téměř nepřetržitě knížecím majetkem a nakonec patřila Těšínské komoře. První zmínka o Gutech se nachází v soupisech desátků vratislavského biskupa z roku 1305.

Mezi nejstarší sakrální stavby obce, ale i Těšínska, patří dřevěný kostelík Božího těla. Byl postaven v době reformace v roce 1563 a bohoslužby protestantů se zde konaly až do roku 1654, kdy byl zabrán katolíky.

Velká členitost katastru nepřála příliš rostlinné výrobě. Rozsáhlé svahy byly využívány pro salašnický chov ovcí a koz.

První škola byla v Gutech založena v roce 1791

V roce 1804 obec čítá 87 obytných domů, ve kterých žilo 574 obyvatel.

Od roku 1843 se i v Gutech těží železná ruda pro nově vzniklé železárny, ve kterých nachází obživu stále více obyvatel. Počet dětí roste a v roce 1866 je proto postavena nová školní budova.

Přelom století je ve znamení zvýšeného zájmu o organizovaný kulturní a společenský život, jehož největší rozvoj spadá do období mezi válkami. Mezi první spolky patří Dobrovolný hasičský sbor založený v roce 1909, Rolnický spolek - 1890 atd. Po vyřešení sporné otázky Těšínska připadly Guty Československu. V roce 1921 zde vzniká Matice osvěty lidové a rovněž je založena česká obecná škola. O rok později vzniká Matice školská.

Při sčítání lidu v roce 1930 žilo v obci 812 obyvatel, převážně protestantského vyznání, z toho 603 Poláků a 209 Čechů.

V roce 1980 byly Guty přičleněny k Třinci.


                                 
Sceav Guty
Farní sbor Slezké církve evangelické a.v. Guty
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky